2020 рік важливий у боротьбі за гендерну рівність та розширення прав жінок та дівчат у всьому світі. Цього року відзначають двадцять п’яту річницю четвертої Всесвітньої конференції зі становища жінок, що відбулася 4-15 вересня 1995 року в Пекіні. Також цього року відзначається п'ята річниця прийняття "17 цілей" Порядку денного ООН на 2030 рік щодо сталого розвитку, в який також включені задачі по досягненню гендерної рівності та гідних умов праці.
2020 рік розглядають як важливий у реалізації гендерної рівності всіх жінок та дівчат напередодні шістдесят четвертої сесії Комісії ООН з питань жінок. Незважаючи на це, жінки по всьому світу продовжують боротися з маргіналізацією та нерівністю. Основна увага цьогорічної сесії ООН - оцінка Пекінської декларації та Платформи дій. Які проблеми стоять на заваді впровадження Пекінської платформи?
У Європі та інших країнах вплив заходів жорсткості економії на гендерну рівність є відчутним, але часто його недостатньо артикулюють. З одного боку, ми маємо позитивну мету Пекінської декларації та Платформи дій. З іншого боку - маємо реалії економічної системи, де політика жорсткої економії робить неможливим реалізацію сформульованих цілей.
Зважаючи на це Rosa-Luxemburg-Stiftung оновив серію досліджень «Феміністична відповідь заходам жорсткої економії». Це оновлення має проілюструвати вплив політики унізань на жіноцтво у різних країнах. Наскільки відчутний розрив між Пекінською декларацією та бажанням сталого розвитку, з одного боку, та реальністю з іншого?
Українське дослідження провела соціологиня Оксана Дутчак. У ньому вона аналізує деякі ключові соціально-економічні процеси та реформи в Україні, приділивши особливу увагу Пекінській платформі та розглядаючи її обмеження в українському та глобально му контекстах.Фактична відмова держави від регулювання ринку праці, відсутність індустріальної політики, скорочення витрат на соціальні потреби й інфраструктуру – ці та багато інших неоліберальних заходів створюють безпосередні й опосередковані структурні перешкоди на шляху до ґендерної рівності. У результаті багато жінок, особливо із соціально незахищених груп, опиняються у складному соціально-економічному становищі, а наявна структурна нерівність поглиблюється.
Дослідження українською мовою ви можете завантажити у форматі PDF.