Післяреволюційна Україна: толерантність чи ухил вправо?

Публікація містить аналітичний виклад результатів дослідження змін ставлення до ЛГБТ, які відбулися в українському суспільстві за час, що минув з початку Євромайдану.  

«Сьогодні кіно, а завтра оргія»: аналіз ставлення правих до ЛГБТ в Україні

Виконавче резюме (ключові висновки)

Матвій Вознесенський

Суб’єкти правого суспільно-політичного руху є найбільш агресивно налаштованими супротивниками ЛГБТ в Україні.

Чинення спротиву ЛГБТ є частиною ідеології та публічної саморепрезентації «правих». Свідома гомофобія є складовою ідеологічної платформи правих.

Риторика, спрямована проти ЛГБТ, є традиційною частиною правої риторики в Україні.

Праві свідомо спотворюють об’єктивну інформацію про ЛГБТ з метою нагнітання суспільного несприйняття. Насамперед, це стосується маркування публічних акцій ЛГБТ різного змісту як «гей-парадів».

Рівень негативного ставлення до ЛГБТ з боку правих прямо пропорційний рівню їх радикалізму. Суб’єкти правого руху, які мають найменшу публічну репрезентацію через власних спікерів, виявляють найбільший радикалізм до ЛГБТ.

Рівень негативного ставлення до ЛГБТ з боку правих політичних сил прямо пропорційний їхній політичній вазі.

Сплески гомофобної риторики правих прямо пов’язані з проведенням Маршів Рівності та розглядом у парламенті законодавчих ініціатив, що стосуються ЛГБТ (спрямованих як на користь ЛГБТ, так і проти них).

Риторика правих щодо фізичного спротиву ЛГБТ обумовлена майже виключно саморепрезентацією ЛГБТ через публічні заходи.

Насильство для правих є прийнятним у принципі — як спосіб вирішення суспільних проблем.

Праві стоять в авангарді фізичних нападів на заходи ЛГБТ-спільноти.

Ті спікери правих, які закликають перешкоджати ЛГБТ-заходам, і ті праві, який на практиці чинять такий спротив, — це різні категорії людей: одні нацьковують, інші чинять напади.

У спротиві ЛГБТ праві надають однозначну перевагу акціям прямої дії, практично уникаючи протистояння в сфері законотворчого процесу.

Попри зростання проявів фізичного спротиву ЛГБТ-рухові з часу організації першого КиївПрайду у 2012 році, пропозиції правих щодо законодавчих обмежень для ЛГБТ пом’якшуються.

Окремі діячі «правого» руху проходять схожий еволюційних шлях у своєму ставленні до ЛГБТ: від особистої участі в акціях проти ЛГБТ — через інтенсивно деклароване гомофобне ставлення і велику увагу до цієї теми — до легкої гомофобії або переважного ігнорування ЛГБТ-питань.

Тривала публічна гомофобія конвертується для конкретного правого діяча в негативний соціальний капітал.

Широка громадська думка про чинення правими спротиву ЛГБТ повільно змінюється не на користь правих.

Праві зухвало заперечують існування будь-якої дискримінації чи утисків в Україні щодо ЛГБТ, хоча самі й виступають агентами цієї дискримінації.

У прогнозуванні розвитку ЛГБТ-руху в Україні праві орієнтуються на сценарії, втілені в інших країнах, ігноруючи власні засади й плани розвитку українського ЛГБТ-руху.

У частині інтелектуальної дискусії з ЛГБТ-проблематики праві відчувають дефіцит спікерів.

Для правих революційні події 2013–2014 років були не Єврореволюцією, а недовершеною національною революцією.

Оскільки ідея для правих вища за закон, вони можуть вдаватися до цинічної брехні, захищаючи тих осіб зі свого числа, хто пішов проти законності.

Праві є далекими від глибокого аналізу суспільних проблем і схильні до рішень, які лежать на поверхні, або диктуються лідерами правих.

Праві сильні в акціях прямої дії, але слабкі в процесах постійного впливу.

Навіть будучи присутніми у владі, праві використовують її неефективно.

В ідеологічному, організаційному та політичному відношенні праві являють собою конгломерат різних індивідів, угруповань, організацій, які не мають координаційного ядра.

Стосунки правих із Церквами є складними, у ставленні до ЛГБТ та відповідних діях обидва ці суб’єкти, переважно, не контактують і не координуються між собою.

праві вважають ідеальним сценарієм «євроінтеграції» поширення морального впливу України на решту Європи, включно з витісненням ЛГБТ зі сфери публічної репрезентації.

Мас-медіа, зазвичай, не є лояльними до позиції правих щодо ЛГБТ.

 

Повний текст дослідження"Післяреволюційна Україна: толерантність чи ухил вправо?" Післяреволюційна Україна: толерантність чи ухил вправо?"/ ЛГБТ-центр Донбас-СоцПроект, 2016 

 

Контакти

  Україна, 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 99, кв. 1

+380 44 289-14-35

ukraine@rosalux.org

  rosalux.ukraine

©2022 Rosa Luxemburg Stiftung в Україні. Всі права захищено.

Search